Macam-macam kaedah saya gunakan semasa p&p Matematik bagi murid mengingati kaedah sifir. Teringat masa kita belajar dahulu hanya hafalan sifir saja..Sekarang ni ada kaedah KOTAK SIFIR..mudah juga...tapi kaedah yang paling tepat hafalan sifir saja.Kaedah ni..insyaallh jika kita selalu mengulangnya akan mudah ingat. Saya teringat bagaimana cikgu dulu-dulu mengajar dan cuba mempraktikkan dengan kaedah mereka dalam pengajaran hafalan sifir..Harap-harap pelajar semua cuba kaedah HAFALAN SIFIR ye ..Apa pandangan dan komen anda?
Followers
Wednesday, December 5, 2012
Kata pujangga...
Hiduplah Sesuka hatimu,
Sesungguhnya kamu pasti mati.
Cintai siapa saja yang kamu senangi,
Sesungguhnya kamu pasti akan berpisah dengannya
Lakukan apa saja yang kamu kehendaki,
Sesungguhnya kamu akan memperoleh balasannya
Sesungguhnya kamu pasti mati.
Cintai siapa saja yang kamu senangi,
Sesungguhnya kamu pasti akan berpisah dengannya
Lakukan apa saja yang kamu kehendaki,
Sesungguhnya kamu akan memperoleh balasannya
Sunday, November 25, 2012
Thursday, November 22, 2012
RPH
RANCANGAN
MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4
Hari : Khamis
Tarikh :
11 Oktober 2012
Masa : 30 minit
Kelas : Tahun 4
Tema : Menyiasat Alam Fizikal
Tajuk : Isipadu Cecair
Objektif :Memahami cara bacaan
isipadu cecair
Hasil
Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid
dapat:
i) mengenalpasti unit piawai
bagi ukuran isipadu air
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid-murid telah mempelajari tentang isipadu cecair
diukur menggunakan alat-alat seragam
Pendekatan P & P : Pembelajaran Inkuiri Penemuan
Kaedah / Stategi P & P : Eksperimen, Perbincangan
Perancangan
P&P:
Fasa Pengajaran
|
Isi kandungan
|
Aktiviti
|
Fasa / Catatan
|
Set Induksi
(5
minit)
|
Mendengar dan memahami
penerangan guru
|
Jenis aktiviti : Penerangan
1. Guru
memulakan kelas dengan satu penerangan semula tentang isipadu cecair . Murid diminta mendengar penerangan guru dengan teliti
tentang perbezaan bekas tetapi mempunyai isipadu air yang sama dan isipadu
boleh diukur menggunakan alat seragam yang sama.
2. Selepas
mendengar penerangan, guru menyoal beberapa soalan :
(a) Apakah unit piawai yang digunakan untuk menyukat
isipadu cecair?
Jawapan Murid :
ml dan l
|
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
KPS:
Meramal
Kemahiran Berfikir :
Menghubung kait
BBM :
Slaid power point
Nilai :
Kasih Sayang
|
Pencetusan
Idea
(10
minit)
|
Mengenalpasti cara pembacaan yang betul pada silinder penyukat
|
Jenis Aktiviti : Soal Jawab
1. Guru menerangkan cara bacaan yang betul pada silinder
penyukat.
2. Guru menyoal murid:
(a) Apakah unit
piawai bagi isipadu dalam sistem metrik
Jenis
Aktiviti :
Guru menunjukkan silinder penyukat
# Murid memerhati silinder
penyukat dengan teliti.
3. Guru menyoal :
(a)Bagaimana untuk mendapatkan bacaan yang
betul?
# Murid menjawab silinder
penyukat mesti diletakkan di atas
permukaan yang rata dan bacaan aras meniskus.
Unit Piawai:
-mililiter(ml )
-liter (l )
|
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
Pemahaman
KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat Inferens
BBM :
Slaid power point
Video tentang pembacaan
yang betul pada silinder penyukat
Nilai :
Kasih Sayang
|
Penstrukturan Semula Idea
(10
minit)
|
Menyatakan bacaan isipadu
air menggunakan silinder penyukat.
|
Jenis Aktiviti: Kerja Kumpulan
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
2. Guru memberi arahan kepada murid untuk menjalankan satu
eksperimen untuk mendapatkan bacaan yang tepat pada silinder penyukat.Isipadu
awal air ialah 50ml.
Eksperimen:
1. Murid memasukkan guli sebiji
sehingga 5 biji dan mengambil bacaan isipadu air tersebut.
2. Murid diminta merekodkan pemerhatian dan mengambil
bacaan setiap guli yang dimasukkan dalam silinder penyukat.
3.Guru meminta murid menyediakan jadual bacaan tersebut.
4. Guru memerhati setiap bacaan murid.
|
KPS:
Pemerhatian
Membuat eksperimen
Membuat kesimpulan
Menyatakan pembolehubah
Nilai :
Bekerjasama dalam kumpulan.
Bertanggungjawab dengan setiap ahli dalam kumpulan dengan menyumbangkan
jawapan.
|
Aplikasi Idea
(3
minit)
|
Mengenalpasti isipadu
cecair dapat disukat menggunakan alat seragam
|
1. Guru meminta murid menerangkan maksud isipadu cecair .
2. Guru menerangkan bahawa isipadu cecair dapat diukur
dengan menggunakan alat-alat yang seragam seperti cawan,gelas atau
botol.Contohnya jika satu jag dapat diisi dengan 8 gelas air,maka isipadu jag
ialah 8 gelas.
|
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
Pemahaman
KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat Inferens
BBM :
Slaid Power point
Nilai :
Kasih sayang
|
Refleksi
(2
minit)
|
Rumusan tentang isipadu
cecair.
|
1. Guru merumus cara membaca bacaan yang tepat pada silinder
penyukat.
2. Guru menayangkan
semula video tentang bacaan silinder yang betul dan tepat.
|
Tahap kognitif
Membuat kesimpulan
BBM:
Slaid power point
Video tentang pembacaan
yang betul pada silinder penyukat
|
Sunday, November 18, 2012
Rawatlah hati......Mengadun variasi rasa pedas,manis,masam,masin dan pahit...
- Meraih cinta anak pada orang tua
- Membina semula cinta yang pudar
- Memupuk keintiman dengan ILAHI
- Mengukuh keyakinan dan ketakwaan
- Memerdekakan belenggu di dalam diri
- Menangani emosi dan tekanan perasaan
- Mencari rangkulan kudus yang Maha Esa
- Membuang rasa ego,takbur dan penyakit hati
- Memaafkan dan mengusir dendam kesumat
- Menjadi insan sukses, bebas luka,bebas derita
Tuesday, November 13, 2012
Sunday, November 11, 2012
Renungan bersama...
Tidak ada jalan pintas di lebuh raya kebenaran. Semua insan perlu melaluinya dengan menanggung kesusahan. Itulah jalan yang dipilih Allah untuk mendapat Jannah. Syurga dipagari oleh kesusahan dan penderitaan. Cinta-Nya menagih pengorbanan. Jika perlu menangis, menangislah kerana Allah. Jika perlu sakit, sakitlah kerana Allah. Jika gagal, gagallah juga kerana Allah. Yang hitam dan putih adalah milkNya, kita hanya hamba – pada kita hanya usaha. Kemudian tawakal. Kemudian pasrah dan menyerah – kita milik Allah, kepadaNyalah kita akan dikembalikan
Saturday, October 20, 2012
Subscribe to:
Posts (Atom)